Tarihçe

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ana yapı elemanı olarak kullanılan ahşap, zamanla usta ellerde işlenerek sanata dönüştürülmüş ve Geleneksel Türk İslâm Sanatlarının vazgeçilmezi olmuştur. Ecdadımızın manevi yönü kadar maddi boyutuyla da önem verdiği camilerimizde bu sanat en güzel şekilleriyle yer almış ve dünyanın dört bir yanına ulaşmıştır. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından kurulmuş olan ve ağırlıklı olarak cami ve dini yapıların inşaatları ile iştigal eden TEYAŞ tarafından; Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar ulaşmış ve kültürümüzün bir parçası olmuş geleneksel Türk-İslâm Ahşap Sanatlarının yaşatılması ve yeni yapılan camilerimizde yer verilmesi için bu sanata yönelinmiş ve üretime başlanmıştır. Atölye ortamında başlanan imalât süreci, genişleyen iş hacmi ve taleplerin sağlıklı bir şekilde karşılanabilmesi için en son teknoloji cihazlar ile donatılan fabrikamızda devam ettirilmektedir.

Bilgi, tecrübe, maharet ve sabır gerektiren bu işlerde, kurum bünyesinde Türk-İslâm El Sanatlarına uygun olarak yetişmiş ahşap ustalarının, yılların getirmiş olduğu deneyimler ve birikimleri ahşaba aktarmalarıyla, mihrab, minber, kürsü, rahle, kapı gibi sanat değeri olan ürünlerin, oyma, kündekâri, marküteri, çıtakâri, sedef kakma teknikleri ile tasarım ve üretimleri yapılmaktadır. Aynı zamanda usta çırak ilişkisi içerisinde bu sanatın yaşatılması ve gelecek nesillere aslına uygun olarak aktarılması içi gayret edilmektedir. Bu sanatsal faaliyetler ile doğrudan bağlantılı olarak, kültürel zenginliğimizin bir parçası olan tarihi cami, köşk ve ahşap yapıların zaman içerisinde yıpranan ahşap unsurlarının da aslına uygun olarak restore edilerek yenilenmesi ve bu eserlerin orijinalliğinin bozulmadan geçmişten geleceğe aktarılması sağlanmaktadır.

27 yılı aşkın süredir faaliyet gösterilen işletmemizde, bilgi ve ihtisas gerektiren geleneksel sanatların yanı sıra her türlü ahşap mobilya, kapı, doğrama, dekorasyon işleri de (kamu – özel hizmet binaları, hastane, eğitim tesisleri, öğrenci yurtları konferans salonları, konut vb. yapıların her türlü mobilya, doğrama ve dekorasyon projelendirme hizmeti ve imalâtları) profesyonelce yapılmaktadır.

TEYAŞ, sunulan hizmet ve ürün kalitesiyle sektöründe; yurt içinin yanında dünyanın dört bir köşesine de hizmet veren, Geleneksel Türk İslâm Ahşap Sanatlarımızı gururla farklı coğrafyalara taşıyan, markalaşmış, aranılan ve güvenilir bir konumda bulunmaktadır.

TEYAŞ A.Ş